Siyasal Bilgiler Fakültesi

Sürdürülebilirlik Haftası Etkinliği Gerçekleştirildi

04.01.2022

İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Medeniyet Gemisi Öğrenci Topluluğu işbirliğiyle gerçekleştirilen, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ve toplumsal bilinci arttırmak için düzenlenen "Sürdürülebilirlik Haftası" konferans ve etkinlikleri; 5 gün boyunca 11 konuşmacının ve 1350 izleyicinin katılımıyla gerçekleşti.
Programın birinci oturumunun ilk konuşmacısı olan Prof. Dr. İbrahim Dinçer, Sürdürülebilir Enerji konulu konuşmasını gerçekleştirdi.
Aynı oturumun ikinci konuşmacısı olan Prof. Dr. Erhan Akdoğan, Sağlıkta Sürdürülebilirlik başlığı altında Türkiye'de ve dünyadaki pandemi sürecini ve aşı çalışmalarını aktardı.
Programın ikinci oturumunun ilk konuşmacısı olan Dr. Kamil Kılıç, Yeşil Finans başlığı altında toplanan finansta sürdürülebilirlik ve çevreci finansal faaliyetlerini anlattı. 
Bu oturumun ikinci konuşmacısı olan Abdurrahman Kaan; Gıdada Sürdürülebilirlik konulu konuşmasıyla sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenme faaliyetlerini dinleyicilere aktardı. 
Programın üçüncü oturumunun ilk konuşmacısı olan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Yeşil Dönüşüm konulu konuşmasında sürdürülebilirlik çözümlerini ve bu alandaki TÜBİTAK destek ve projelerini katılımcı ekibine aktardı. 
İkinci konuşmacımız Öğr. Gör. Merve Mandal Yaman, Yeşil Mutfak konulu konuşmasıyla mutfak ve gıda alanındaki dönüşümleri dinleyici topluluğuyla paylaştı. 
Bu oturumun üçüncü konuşmacısı olan Vehbi Canpolat, Tekstilde Sürdürülebilirlik konulu konuşmasında tekstil sektöründeki çevresel sıkıntıları ve dönüşüm sürecini dinleyici ekibiyle paylaştı. 
Bu oturumun son konuşmacısı olan Prof. Dr. Barış Çallı, Sürdürülebilirlik ve Yeşil Mutabakat konulu konuşmasında sürdürülebilirlik faaliyetlerinin dünya genelindeki sürecini dinleyici kitlesine aktardı.
Programın dördüncü oturumunun ilk konuşmacısı olan Prof. Dr. Ahmet Mete Saatçi, İstanbul'un Su Kaynakları konulu konuşmasında İstanbul'un su kaynaklarını ve kaynakların sürdürülebilirliğini bizlerle paylaştı. 
Bu oturumun ikinci konuşmacısı olan Ahmet Erdem Öner, Otomotiv Sektöründe Teknolojik Sürdürülebilirlik konulu konuşmasıyla sektördeki değişimi ve otomasyon sistemlerini aktardı. 
Programın son oturumunda sahne alan ve etkinliğin son konuşmacısı olan Serkan Keleşer, Çevre ve Doğal Kaynakların Sürdürülebilirliği: Bor Örneği konulu konuşmasıyla Eti Maden ürünlerini, ülkemizin bor kaynaklarını ve kullanımını aktardı.